Addmotor Motan M-430
Rediscover the joy of cycling with the Addmotor Motan M-430, an e-bike designed for comfort, ease, and fun. Powered by a robust 750W motor and a 672Wh battery, the M-430 provides consistent, powerful assistance for your daily commutes or weekend rides. Its unique step-through frame, responsive 7-speed Shimano drivetrain, and oversized fat tires ensure a smooth, stable, and enjoyable ride, making the M-430 an ideal companion for a variety of adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Addmotor |
| Model | Motan M-430 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 56 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Addmotor |
| Engine model | Brushless Rear Motor |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 60 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Kenda (98-507) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Rediscover the joy of cycling with the Addmotor Motan M-430, an e-bike designed for comfort, ease, and fun. Powered by a robust 750W motor and a 672Wh battery, the M-430 provides consistent, powerful assistance for your daily commutes or weekend rides. Its unique step-through frame, responsive 7-speed Shimano drivetrain, and oversized fat tires ensure a smooth, stable, and enjoyable ride, making the M-430 an ideal companion for a variety of adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Addmotor |
| Model | Motan M-430 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 56 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 960 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Addmotor |
| Engine model | Brushless Rear Motor |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 60 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Kenda (98-507) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























