Addmotor Motan M-450 P7
Experience the fusion of comfort, power, and style with the Addmotor Motan M-450 P7, an e-bike designed to redefine your biking adventures. Equipped with a potent 750W motor and a substantial 614Wh battery, this e-bike delivers smooth, sustained power for all your cycling needs, from city commutes to off-road explorations. With its easy-to-mount step-through design, 7-speed Shimano drivetrain, and fat tires for enhanced traction, the M-450 P7 promises a confident, comfortable, and unforgettable riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Addmotor |
| Model | Motan M-450 P7 |
| Color | Orange |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 614 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Kenda (98-559) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,399.00
-70%$1,399.00
$419.70






Description
Experience the fusion of comfort, power, and style with the Addmotor Motan M-450 P7, an e-bike designed to redefine your biking adventures. Equipped with a potent 750W motor and a substantial 614Wh battery, this e-bike delivers smooth, sustained power for all your cycling needs, from city commutes to off-road explorations. With its easy-to-mount step-through design, 7-speed Shimano drivetrain, and fat tires for enhanced traction, the M-450 P7 promises a confident, comfortable, and unforgettable riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Addmotor |
| Model | Motan M-450 P7 |
| Color | Orange |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 73 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 614 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Kenda (98-559) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























