Aventon Pace 350.2
Experience the convenience of electric cycling with the Aventon Pace 350.2 Step-Through, an e-bike designed with simplicity, comfort, and functionality in mind. Powered by a reliable motor, this bike ensures smooth assistance for your city rides or leisurely outings. Its easy-to-mount step-through design, responsive 7-speed Shimano Tourney drivetrain, and puncture-resistant tires guarantee a comfortable, efficient, and worry-free ride, making the Pace 350.2 Step-Through a perfect choice for everyday commuting or weekend adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 350.2 |
| Color | Purple |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 417 Wh |
| Battery tension | 42 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience the convenience of electric cycling with the Aventon Pace 350.2 Step-Through, an e-bike designed with simplicity, comfort, and functionality in mind. Powered by a reliable motor, this bike ensures smooth assistance for your city rides or leisurely outings. Its easy-to-mount step-through design, responsive 7-speed Shimano Tourney drivetrain, and puncture-resistant tires guarantee a comfortable, efficient, and worry-free ride, making the Pace 350.2 Step-Through a perfect choice for everyday commuting or weekend adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 350.2 |
| Color | Purple |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 417 Wh |
| Battery tension | 42 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Tourney |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























