Aventon Pace 500.2 Step-Through
Rediscover the joy of cycling with the Aventon Pace 500.2 Step-Through, an e-bike designed for comfort, performance, and style. With its potent 500W brushless motor and a high-capacity battery, this bike offers a powerful boost and impressive range for your urban adventures or weekend outings. The Pace 500.2's user-friendly step-through design, smooth 8-speed Shimano drivetrain, and puncture-resistant Kenda tires ensure a comfortable, responsive, and worry-free ride, making every journey a delight.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 500.2 Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 614 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Innova (54-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Rediscover the joy of cycling with the Aventon Pace 500.2 Step-Through, an e-bike designed for comfort, performance, and style. With its potent 500W brushless motor and a high-capacity battery, this bike offers a powerful boost and impressive range for your urban adventures or weekend outings. The Pace 500.2's user-friendly step-through design, smooth 8-speed Shimano drivetrain, and puncture-resistant Kenda tires ensure a comfortable, responsive, and worry-free ride, making every journey a delight.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 500.2 Step-Through |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 4 ft 11 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 38 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 614 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Innova (54-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























