Aventon Pace 500.2
The Pace 500.2 from Aventon is a excellent electric bike that gives you a great balance of comfort and power. It has an upright cruiser frame and a cushy saddle that allow for an excellent riding posture so you will not want to stop the fun! It has a large battery with fast charging - it takes only about 3-4 hours until full. This means that you can get back in the saddle in no time.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 500.2 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 35 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Brushless rear hub |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 50 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda Kwick Seven-5 (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,199.00
-70%$1,199.00
$359.70






Description
The Pace 500.2 from Aventon is a excellent electric bike that gives you a great balance of comfort and power. It has an upright cruiser frame and a cushy saddle that allow for an excellent riding posture so you will not want to stop the fun! It has a large battery with fast charging - it takes only about 3-4 hours until full. This means that you can get back in the saddle in no time.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Pace 500.2 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 35 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Brushless rear hub |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 50 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda Kwick Seven-5 (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























