Aventon Sinch Step-Through
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains. The stand that the bike rests on is partially snapped, but still works great!
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch Step-Through |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike generally is in a very brand new condition. The bottom rack used to hold it up when folded is snapped on one end. Doesn't have an effect on the riding experience and still works great. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 636 Wh |
| Battery tension | 46 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Arisun K-Rubber (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |








Description
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains. The stand that the bike rests on is partially snapped, but still works great!
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch Step-Through |
| Color | Red |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike generally is in a very brand new condition. The bottom rack used to hold it up when folded is snapped on one end. Doesn't have an effect on the riding experience and still works great. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 636 Wh |
| Battery tension | 46 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Arisun K-Rubber (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























