Aventon Sinch
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 29 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda Krusade (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,199.00
-70%$1,199.00
$359.70






Description
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains.
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 29 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda Krusade (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























