Aventon Sinch
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Excellent value
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 90 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,049.00
-70%$1,049.00
$314.70Description
Sinch by Aventon is foldable, portable, storable, powerful, comfortable, and ready for anything. Unlike other foldable bikes, it has 4" fat tires and a front suspension fork, making it suitable for all types of different terrains.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Excellent value
---
| Specifications | |
| Brand | Aventon |
| Model | Sinch |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 90 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 0 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 40 cm |
| Weight | 68 lb |
| Usage | City, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Aventon |
| Engine model | Aventon |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 80 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Kenda (98-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























