Benno Boost E 10D Performance Sport Low Step
Introducing the Benno BoostE 10D Performance Sport Low Step – a remarkable fusion of power and style. With its low step-through frame design, this electric bike offers easy accessibility and exceptional performance. Cruise through the urban landscape with its powerful motor, conquering inclines effortlessly. Elevate your riding experience with the Benno BoostE 10D and embrace a new level of urban exploration.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Benno |
| Model | Boost E 10D Performance Sport Low Step |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Peformance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 400 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Benno (65-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Introducing the Benno BoostE 10D Performance Sport Low Step – a remarkable fusion of power and style. With its low step-through frame design, this electric bike offers easy accessibility and exceptional performance. Cruise through the urban landscape with its powerful motor, conquering inclines effortlessly. Elevate your riding experience with the Benno BoostE 10D and embrace a new level of urban exploration.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Benno |
| Model | Boost E 10D Performance Sport Low Step |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Cargo |
| Condition | This bike is brand-new. There are no scratches and the components are all in perfect condition. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Peformance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 400 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Benno (65-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























