Bianchi E-Omnia FX-Type
Experience a revolutionary blend of power, innovation, and style with the Bianchi E-Omnia FX-Type, a state-of-the-art e-bike designed for trail conquering and urban commuting alike. Powered by a high-performance Bosch Performance CX 250W motor and a seamlessly integrated battery, this e-bike delivers smooth and reliable assistance on any terrain. Its durable aluminum frame, robust drivetrain for various terrains, hydraulic disc brakes for consistent stopping power, and front and rear suspension for comfort and control make the E-Omnia FX-Type a versatile companion for all your cycling adventures.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Lightweight electric bike
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | E-Omnia FX-Type |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda Hellkat Pro (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience a revolutionary blend of power, innovation, and style with the Bianchi E-Omnia FX-Type, a state-of-the-art e-bike designed for trail conquering and urban commuting alike. Powered by a high-performance Bosch Performance CX 250W motor and a seamlessly integrated battery, this e-bike delivers smooth and reliable assistance on any terrain. Its durable aluminum frame, robust drivetrain for various terrains, hydraulic disc brakes for consistent stopping power, and front and rear suspension for comfort and control make the E-Omnia FX-Type a versatile companion for all your cycling adventures.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Lightweight electric bike
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | E-Omnia FX-Type |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 43 cm |
| Weight | 46 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda Hellkat Pro (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















