Bianchi E-Omnia T-Type
An absolute tank, this bike offers premium quality in its heavyset and durable frame, paired with a great battery and strong engine. Perfect for urban dwellers who want the flexibility to ride outdoors on the weekend as well.
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | E-Omnia T-Type |
| Color | White |
| Year | 2023 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Super Moto (62-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |







Description
An absolute tank, this bike offers premium quality in its heavyset and durable frame, paired with a great battery and strong engine. Perfect for urban dwellers who want the flexibility to ride outdoors on the weekend as well.
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | E-Omnia T-Type |
| Color | White |
| Year | 2023 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Super Moto (62-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
























