Bianchi e-Omnia X-Type
Get ready to conquer any terrain with the Bianchi e-Omnia X-Type, an e-bike that flawlessly marries strength, versatility, and Italian design. Powered by a potent Bosch Performance Line motor and a seamlessly integrated battery, this e-bike delivers sustained, powerful assistance for your mountain, trail or city rides. With its lightweight aluminum frame, reliable drivetrain to handle diverse terrains, hydraulic disc brakes for exceptional stopping power, and robust front suspension for comfort and control, the e-Omnia X-Type is your perfect companion for exhilarating outdoor adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | e-Omnia X-Type |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda Hellkat Pro (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,999.00
-70%$2,999.00
$899.70






Description
Get ready to conquer any terrain with the Bianchi e-Omnia X-Type, an e-bike that flawlessly marries strength, versatility, and Italian design. Powered by a potent Bosch Performance Line motor and a seamlessly integrated battery, this e-bike delivers sustained, powerful assistance for your mountain, trail or city rides. With its lightweight aluminum frame, reliable drivetrain to handle diverse terrains, hydraulic disc brakes for exceptional stopping power, and robust front suspension for comfort and control, the e-Omnia X-Type is your perfect companion for exhilarating outdoor adventures.
---
| Specifications | |
| Brand | Bianchi |
| Model | e-Omnia X-Type |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Kenda Hellkat Pro (66-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | NX |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















