Blix Aveny Skyline
The Blix Aveny Skyline is a stylish, retro-inspired electric bike that offers a blend of classic design and modern e-bike technology. Known for its comfortable ride, it features a step-through frame for easy mounting and dismounting, and its powerful motor provides smooth, reliable assistance for tackling city streets and hill climbs.
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Aveny Skyline |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 68 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 40 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda Kwick Seven-5 (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Blix Aveny Skyline is a stylish, retro-inspired electric bike that offers a blend of classic design and modern e-bike technology. Known for its comfortable ride, it features a step-through frame for easy mounting and dismounting, and its powerful motor provides smooth, reliable assistance for tackling city streets and hill climbs.
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Aveny Skyline |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 68 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 40 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Kenda Kwick Seven-5 (60/100-23) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | 26 |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























