Blix Packa Genie Dual Battery
This reconditioned Blix Packa Genie e-bike comes with a powerful Blix engine generating 90 Nm of torque for easy city, leisure, or cargo rides. With a dual battery system, including a long-range 614 Wh battery, you won't have to worry about running out of power on your adventures. Plus, the high-end Shimano Acera 7-speed transmission ensures effortless gear changes. All at a manageable 75 lbs, it's the perfect balance of power and convenience.
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Packa Genie Dual Battery |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 979 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1228 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | CST Cheng Shin (61-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Description
This reconditioned Blix Packa Genie e-bike comes with a powerful Blix engine generating 90 Nm of torque for easy city, leisure, or cargo rides. With a dual battery system, including a long-range 614 Wh battery, you won't have to worry about running out of power on your adventures. Plus, the high-end Shimano Acera 7-speed transmission ensures effortless gear changes. All at a manageable 75 lbs, it's the perfect balance of power and convenience.
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Packa Genie Dual Battery |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 979 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1228 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | CST Cheng Shin (61-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























