Blix Packa Genie Dual Battery
This reconditioned Blix Packa Genie e-bike comes with a powerful Blix engine generating 90 Nm of torque for easy city, leisure, or cargo rides. With a dual battery system, including a long-range 614 Wh battery, you won't have to worry about running out of power on your adventures. Plus, the high-end Shimano Acera 7-speed transmission ensures effortless gear changes. All at a manageable 75 lbs, it's the perfect balance of power and convenience. This model of the bike has both throttle and pedal assist. The bike comes with the VIP Section accessory.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Packa Genie Dual Battery |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1223 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | CST (61-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Description
This reconditioned Blix Packa Genie e-bike comes with a powerful Blix engine generating 90 Nm of torque for easy city, leisure, or cargo rides. With a dual battery system, including a long-range 614 Wh battery, you won't have to worry about running out of power on your adventures. Plus, the high-end Shimano Acera 7-speed transmission ensures effortless gear changes. All at a manageable 75 lbs, it's the perfect balance of power and convenience. This model of the bike has both throttle and pedal assist. The bike comes with the VIP Section accessory.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended autonomy
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
⭐ Hydraulic disc brakes for effortless, powerful and progressive brakes for complete safety
---
| Specifications | |
| Brand | Blix |
| Model | Packa Genie Dual Battery |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 1 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 75 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1223 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Blix |
| Engine model | Blix |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 90 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | CST (61-507) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























