Bulls Copperhead Evo HD Diamond
Experience power, durability, and versatility with the Bulls Copperhead Evo HD Diamond, an e-bike built for a range of adventures. Powered by a potent Bosch Performance Line CX motor and a 625Wh battery, the Copperhead Evo HD Diamond provides smooth, sustained assistance for your off-road trails or uphill climbs. With its robust aluminum frame, Shimano Deore drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Copperhead Evo HD Diamond guarantees an exhilarating, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Copperhead Evo HD Diamond |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. The bike itself is new, but the battery has done 81 cycles. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 81 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (65-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,849.00
-70%$2,849.00
$854.70






Description
Experience power, durability, and versatility with the Bulls Copperhead Evo HD Diamond, an e-bike built for a range of adventures. Powered by a potent Bosch Performance Line CX motor and a 625Wh battery, the Copperhead Evo HD Diamond provides smooth, sustained assistance for your off-road trails or uphill climbs. With its robust aluminum frame, Shimano Deore drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Copperhead Evo HD Diamond guarantees an exhilarating, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Copperhead Evo HD Diamond |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. The bike itself is new, but the battery has done 81 cycles. |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 81 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (65-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























