Bulls E-Stream Evo AM 2
Embrace the exhilaration of mountain biking with the Bulls E-Stream Evo AM 2, an e-bike that combines power, control, and durability for unbeatable off-road performance. Equipped with a robust Brose Drive S motor and a high-capacity 750Wh battery, this bike provides sustained, powerful assistance to conquer the toughest terrains. With its lightweight yet sturdy aluminum frame, full suspension setup for smooth rides, and reliable 12-speed Shimano drivetrain, the E-Stream Evo AM 2 guarantees a thrilling, comfortable, and unforgettable trail riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | E-Stream Evo AM 2 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 105 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. The only visual problem is scratches & dead pixels on the screen |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 750 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Brose |
| Engine model | Drive S |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Nobby Nic (70-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,849.00
-70%$3,849.00
$1,154.70






Description
Embrace the exhilaration of mountain biking with the Bulls E-Stream Evo AM 2, an e-bike that combines power, control, and durability for unbeatable off-road performance. Equipped with a robust Brose Drive S motor and a high-capacity 750Wh battery, this bike provides sustained, powerful assistance to conquer the toughest terrains. With its lightweight yet sturdy aluminum frame, full suspension setup for smooth rides, and reliable 12-speed Shimano drivetrain, the E-Stream Evo AM 2 guarantees a thrilling, comfortable, and unforgettable trail riding experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | E-Stream Evo AM 2 |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 105 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in very good condition. The only visual problem is scratches & dead pixels on the screen |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 750 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Brose |
| Engine model | Drive S |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 90 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Nobby Nic (70-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 12 |
| Drivetrain | Chain |





















