Bulls Grinder Evo Lite
Experience the blend of speed, power, and endurance with the Bulls Grinder Evo Lite, an e-bike designed to maximize your cycling adventures. Equipped with a robust Fazua motor, the Grinder Evo Lite offers smooth, high-speed assistance for long-distance rides or daily commutes. With its lightweight aluminum frame, Shimano drivetrain for tackling various terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Grinder Evo Lite ensures a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Grinder Evo Lite |
| Color | Blue |
| Year | 2020 |
| Mileage | 348 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 255 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | 105 |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience the blend of speed, power, and endurance with the Bulls Grinder Evo Lite, an e-bike designed to maximize your cycling adventures. Equipped with a robust Fazua motor, the Grinder Evo Lite offers smooth, high-speed assistance for long-distance rides or daily commutes. With its lightweight aluminum frame, Shimano drivetrain for tackling various terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Grinder Evo Lite ensures a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Grinder Evo Lite |
| Color | Blue |
| Year | 2020 |
| Mileage | 348 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 37 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 255 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | 105 |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























