Bulls Grinder Evo
The Bulls Grinder Evo is the perfect e-bike for urban commuting and exploring. It's a comfortable and stylish bike with a powerful motor that can take you up to 28 mph. It also has a variety of features that make it perfect for everyday use, such as a step-thru frame and integrated lights.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Grinder Evo |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 101 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 52 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure, Road |
| Condition | This bike is in very good condition. There are some light scratches on the frame and other components. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | Apex |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Bulls Grinder Evo is the perfect e-bike for urban commuting and exploring. It's a comfortable and stylish bike with a powerful motor that can take you up to 28 mph. It also has a variety of features that make it perfect for everyday use, such as a step-thru frame and integrated lights.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ High-capacity battery for long range
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Grinder Evo |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 101 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 8 in and 6 ft 2 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 52 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure, Road |
| Condition | This bike is in very good condition. There are some light scratches on the frame and other components. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (40-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | SRAM |
| Transmission model | Apex |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























