Bulls Sentinel
Redefine your urban patrol with the Bulls Sentinel, an e-bike designed to deliver performance and reliability for your duties. Powered by a robust Bosch Performance Speed motor and a substantial 400Wh battery, the Sentinel provides smooth, sustained, high-speed assistance for city navigation or patrol. With its durable aluminum frame, Shimano SLX drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Bulls Sentinel ensures a dependable, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Sentinel |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 1,049 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Redefine your urban patrol with the Bulls Sentinel, an e-bike designed to deliver performance and reliability for your duties. Powered by a robust Bosch Performance Speed motor and a substantial 400Wh battery, the Sentinel provides smooth, sustained, high-speed assistance for city navigation or patrol. With its durable aluminum frame, Shimano SLX drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Bulls Sentinel ensures a dependable, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Sentinel |
| Color | Black |
| Year | 2019 |
| Mileage | 1,049 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 8 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | SLX |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
























