Bulls SIX50 Evo AM 3
Unleash your adventurous side with the Bulls SIX50 Evo AM 3, an e-bike built to tackle any terrain. Powered by a robust Bosch Performance Line CX motor and a substantial 500Wh battery, the SIX50 Evo AM 3 provides smooth, sustained power for your off-road adventures or mountain biking expeditions. With its sturdy yet lightweight aluminum frame, Shimano Deore XT 11-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the SIX50 Evo AM 3 ensures a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | SIX50 Evo AM 3 |
| Color | Grey |
| Year | 2018 |
| Mileage | 669 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Continental Mountain King (70-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,649.00
-70%$2,649.00
$794.70






Description
Unleash your adventurous side with the Bulls SIX50 Evo AM 3, an e-bike built to tackle any terrain. Powered by a robust Bosch Performance Line CX motor and a substantial 500Wh battery, the SIX50 Evo AM 3 provides smooth, sustained power for your off-road adventures or mountain biking expeditions. With its sturdy yet lightweight aluminum frame, Shimano Deore XT 11-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the SIX50 Evo AM 3 ensures a thrilling, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | SIX50 Evo AM 3 |
| Color | Grey |
| Year | 2018 |
| Mileage | 669 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 4 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Continental Mountain King (70-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















