Bulls Urban Evo 10 Diamond
Experience an optimal blend of comfort, performance, and urban styling with the Bulls Urban Evo 10 Diamond, an e-bike designed to redefine city commuting. Equipped with a powerful Bosch Performance Line Speed motor and a substantial 625Wh battery, the Urban Evo 10 Diamond provides smooth, high-speed assistance for your daily rides. With its high-grade aluminum frame, Shimano Deore 10-speed drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Urban Evo 10 Diamond guarantees a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Urban Evo 10 Diamond |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 379 mi |
| Size | L (ideal for people between 6 ft 2 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,149.00
-70%$2,149.00
$644.70






Description
Experience an optimal blend of comfort, performance, and urban styling with the Bulls Urban Evo 10 Diamond, an e-bike designed to redefine city commuting. Equipped with a powerful Bosch Performance Line Speed motor and a substantial 625Wh battery, the Urban Evo 10 Diamond provides smooth, high-speed assistance for your daily rides. With its high-grade aluminum frame, Shimano Deore 10-speed drivetrain for a wide range of gears, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Urban Evo 10 Diamond guarantees a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Urban Evo 10 Diamond |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 379 mi |
| Size | L (ideal for people between 6 ft 2 in and 6 ft 7 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 625 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Ben (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























