Bulls Wild Flow Evo Rs
Experience unrivaled performance and power with the Bulls Wild Flow Evo RS, an e-bike designed to conquer challenging terrains. Driven by a formidable Fazua Evation motor and a 250Wh battery, the Wild Flow Evo RS provides smooth, sustained assistance for your off-road adventures or uphill sprints. With its lightweight carbon frame, high-end Shimano XT 11-speed drivetrain for diverse terrains, and Magural hydraulic disc brakes for dependable stopping, the Wild Flow Evo RS ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Wild Flow Evo Rs |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 161 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 3 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Nobby Nic (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $3,499.00
-70%$3,499.00
$1,049.70






Description
Experience unrivaled performance and power with the Bulls Wild Flow Evo RS, an e-bike designed to conquer challenging terrains. Driven by a formidable Fazua Evation motor and a 250Wh battery, the Wild Flow Evo RS provides smooth, sustained assistance for your off-road adventures or uphill sprints. With its lightweight carbon frame, high-end Shimano XT 11-speed drivetrain for diverse terrains, and Magural hydraulic disc brakes for dependable stopping, the Wild Flow Evo RS ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Bulls |
| Model | Wild Flow Evo Rs |
| Color | Black |
| Year | 2020 |
| Mileage | 161 mi |
| Size | S (ideal for people between 5 ft 3 in and 5 ft 8 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Fazua |
| Engine model | Evation |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Nobby Nic (60-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore XT |
| Number of speeds | 11 |
| Drivetrain | Chain |





















