Cannondale Tesoro Neo X 3
Experience a harmonious blend of adventure and power with the Cannondale Tesoro Neo X 3, an e-bike designed for versatile riding experiences. Equipped with a robust Bosch Performance Line Sport motor and a substantial 500Wh battery, the Tesoro Neo X 3 offers smooth, sustained assistance for your city commutes, leisure rides, or off-road journeys. With its sturdy yet lightweight SmartForm C1 Alloy frame, Shimano 9-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Tesoro Neo X 3 ensures an exhilarating, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cannondale |
| Model | Tesoro Neo X 3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 46 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (57-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,499.00
-70%$2,499.00
$749.70






Description
Experience a harmonious blend of adventure and power with the Cannondale Tesoro Neo X 3, an e-bike designed for versatile riding experiences. Equipped with a robust Bosch Performance Line Sport motor and a substantial 500Wh battery, the Tesoro Neo X 3 offers smooth, sustained assistance for your city commutes, leisure rides, or off-road journeys. With its sturdy yet lightweight SmartForm C1 Alloy frame, Shimano 9-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Tesoro Neo X 3 ensures an exhilarating, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cannondale |
| Model | Tesoro Neo X 3 |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 46 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Sport |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe G-One Allround (57-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |





















