Cannondale Topstone Neo SL 2
Unleash your adventurous spirit with the Cannondale Topstone Neo SL 2, an e-bike engineered to conquer both on and off-road terrains with power and agility. Powered by a reliable Mahle ebikemotion X35 250W rear hub motor and a 250Wh battery, this bike provides smooth, efficient assistance for your cycling adventures. With its lightweight SmartForm C2 Alloy frame, versatile Shimano GRX drivetrain, and multi-surface tires, the Topstone Neo SL 2 guarantees a responsive, exhilarating, and versatile biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cannondale |
| Model | Topstone Neo SL 2 |
| Color | Grey |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 33 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Mahle |
| Engine model | X35+ |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | WTB RESOLUTE (42-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 20 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,849.00
-70%$2,849.00
$854.70






Description
Unleash your adventurous spirit with the Cannondale Topstone Neo SL 2, an e-bike engineered to conquer both on and off-road terrains with power and agility. Powered by a reliable Mahle ebikemotion X35 250W rear hub motor and a 250Wh battery, this bike provides smooth, efficient assistance for your cycling adventures. With its lightweight SmartForm C2 Alloy frame, versatile Shimano GRX drivetrain, and multi-surface tires, the Topstone Neo SL 2 guarantees a responsive, exhilarating, and versatile biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cannondale |
| Model | Topstone Neo SL 2 |
| Color | Grey |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 11 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 33 lb |
| Usage | Road |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 250 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Mahle |
| Engine model | X35+ |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 40 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | WTB RESOLUTE (42-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | GRX |
| Number of speeds | 20 |
| Drivetrain | Chain |





















