Carbo Model S
Experience a perfect blend of lightness, style, and portability with the Carbo Model S, a folding e-bike designed for your urban commuting needs. Powered by a reliable Bafang rear hub motor and a compact 252Wh battery, the Model S offers smooth, sustained assistance for city commutes or leisure rides. With its lightweight carbon fiber frame, easy folding mechanism for effortless storage and transport, 7-speed Shimano drivetrain for diverse terrains, and disc brakes for reliable stopping, the Carbo Model S ensures a delightful, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Carbo |
| Model | Model S |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 30 cm |
| Weight | 33 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 241 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 32 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Experience a perfect blend of lightness, style, and portability with the Carbo Model S, a folding e-bike designed for your urban commuting needs. Powered by a reliable Bafang rear hub motor and a compact 252Wh battery, the Model S offers smooth, sustained assistance for city commutes or leisure rides. With its lightweight carbon fiber frame, easy folding mechanism for effortless storage and transport, 7-speed Shimano drivetrain for diverse terrains, and disc brakes for reliable stopping, the Carbo Model S ensures a delightful, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Carbo |
| Model | Model S |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 8 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 30 cm |
| Weight | 33 lb |
| Usage | City, Leisure, Folding |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 241 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | Bafang |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 32 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 20" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-406) |
| Brakes | Disk | Mechanical |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Altus |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























