Cero One
Embrace versatility and efficiency with the Cero One, an e-bike designed to make your urban commuting or cargo hauling effortless. Powered by a dependable Shimano STEPS motor and a 504Wh battery, the Cero One provides smooth, sustained assistance for all your cycling needs. With its compact design for easy maneuverability, modular cargo system for adaptability, and Shimano Deore 10-speed drivetrain for various terrains, the Cero One guarantees a practical, efficient, and enjoyable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cero |
| Model | One |
| Color | White |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | Steps E6100 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $1,999.00
-70%$1,999.00
$599.70






Description
Embrace versatility and efficiency with the Cero One, an e-bike designed to make your urban commuting or cargo hauling effortless. Powered by a dependable Shimano STEPS motor and a 504Wh battery, the Cero One provides smooth, sustained assistance for all your cycling needs. With its compact design for easy maneuverability, modular cargo system for adaptability, and Shimano Deore 10-speed drivetrain for various terrains, the Cero One guarantees a practical, efficient, and enjoyable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cero |
| Model | One |
| Color | White |
| Year | 2018 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 57 lb |
| Usage | City, Leisure, Cargo |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | Steps E6100 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe (55-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























