Cowboy 4 ST
Cowboy 4 ST is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike. This is the ST model that features a very usable low-step frame that is accessible to all levels of riders.
---
| Specifications | |
| Brand | Cowboy |
| Model | 4 ST |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 115 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh |
| Engine brand | Cowboy |
| Engine model | Cowboy |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Cowboy Original (47-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Cowboy |
| Transmission model | Cowboy |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |







Description
Cowboy 4 ST is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike. This is the ST model that features a very usable low-step frame that is accessible to all levels of riders.
---
| Specifications | |
| Brand | Cowboy |
| Model | 4 ST |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 115 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 5 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh |
| Engine brand | Cowboy |
| Engine model | Cowboy |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Cowboy Original (47-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Cowboy |
| Transmission model | Cowboy |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























