Cowboy 4
Cowboy 4 is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike.
---
| Specifications | |
| Brand | Cowboy |
| Model | 4 |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 59 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh |
| Engine brand | Cowboy |
| Engine model | Cowboy |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Cowboy Original (47-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
$2,599.00
Cowboy 4—
$2,599.00
Description
Cowboy 4 is a unique tech-forward model with a modern design, sleek looks, integrated security features, and city bike flair. It also has a useful mobile application that keeps you always up to date about your bike.
---
| Specifications | |
| Brand | Cowboy |
| Model | 4 |
| Color | Green |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 7 in and 6 ft 4 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 59 cm |
| Weight | 42 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 360 Wh |
| Engine brand | Cowboy |
| Engine model | Cowboy |
| Engine location | Back wheel |
| Engine torque | 45 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Cowboy Original (47-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Single Speed |
| Transmission model | N/A |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























