Cube Cross Hybrid Pro 500
Experience the fusion of power, versatility, and efficiency with the Cube Cross Hybrid Pro 500, an e-bike designed to elevate your everyday rides. Equipped with a reliable Bosch Performance CX motor and a substantial 500Wh battery, the Cross Hybrid Pro 500 offers smooth, sustained assistance for your city commutes or off-road adventures. With its robust aluminum frame, Shimano 10-speed drivetrain for tackling various terrains, and hydraulic disc brakes for reliable stopping power, the Cross Hybrid Pro 500 ensures an enjoyable, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cube |
| Model | Cross Hybrid Pro 500 |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 917 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (57-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,249.00
-70%$2,249.00
$674.70






Description
Experience the fusion of power, versatility, and efficiency with the Cube Cross Hybrid Pro 500, an e-bike designed to elevate your everyday rides. Equipped with a reliable Bosch Performance CX motor and a substantial 500Wh battery, the Cross Hybrid Pro 500 offers smooth, sustained assistance for your city commutes or off-road adventures. With its robust aluminum frame, Shimano 10-speed drivetrain for tackling various terrains, and hydraulic disc brakes for reliable stopping power, the Cross Hybrid Pro 500 ensures an enjoyable, efficient, and safe biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Cube |
| Model | Cross Hybrid Pro 500 |
| Color | Green |
| Year | 2021 |
| Mileage | 917 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure, Mountain bike |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line CX |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 29" |
| Tires | Schwalbe Smart Sam (57-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |





















