Diamondback Union 1
Diamondback's Union 1 e-bike has an aluminum frame with internal cable routing that keeps the look very sleek. It's powered by a Bosch Performance Line Speed motor and an integrated 400Wh battery. The Bosch Purion onboard computer lets you focus on the important things with a minimalist design but the data you need at the touch of a button. A 10-speed Shimano drivetrain fine-tunes your pedaling, while Tektro hydraulic disc brakes keep your speed under control.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Diamondback |
| Model | Union 1 |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 36 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 59 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,249.00
-70%$2,249.00
$674.70






Description
Diamondback's Union 1 e-bike has an aluminum frame with internal cable routing that keeps the look very sleek. It's powered by a Bosch Performance Line Speed motor and an integrated 400Wh battery. The Bosch Purion onboard computer lets you focus on the important things with a minimalist design but the data you need at the touch of a button. A 10-speed Shimano drivetrain fine-tunes your pedaling, while Tektro hydraulic disc brakes keep your speed under control.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Diamondback |
| Model | Union 1 |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 36 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 59 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 85 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























