Dōst DROP CVT
Unleash your urban exploration with the Dost DROP CVT electric bike. Navigate city streets with ease and style, thanks to its innovative continuously variable transmission (CVT) system. Effortlessly shift through gears as you accelerate and cruise, ensuring a seamless and efficient ride. With its sleek design and powerful electric motor, the Dost DROP CVT combines form and function for a dynamic commuting experience. Discover the joy of smooth, responsive riding as you embrace the cityscape with confidence and convenience.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Dōst |
| Model | DROP CVT |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 382 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in fair condition. There may be some external damage like scratches, abrasions or dents. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | G340 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 120 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Heavy Duty Hub |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
Original: $2,349.00
-70%$2,349.00
$704.70






Description
Unleash your urban exploration with the Dost DROP CVT electric bike. Navigate city streets with ease and style, thanks to its innovative continuously variable transmission (CVT) system. Effortlessly shift through gears as you accelerate and cruise, ensuring a seamless and efficient ride. With its sleek design and powerful electric motor, the Dost DROP CVT combines form and function for a dynamic commuting experience. Discover the joy of smooth, responsive riding as you embrace the cityscape with confidence and convenience.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ High-performance engine for powerful acceleration on the most demanding technical terrain
⭐ Pedal motor provides smooth, proportional electric assistance
---
| Specifications | |
| Brand | Dōst |
| Model | DROP CVT |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 382 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 2 in and 6 ft 0 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 64 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in fair condition. There may be some external damage like scratches, abrasions or dents. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 672 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Bafang |
| Engine model | G340 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 120 Nm |
| Engine power | 750 W |
| Assistance type | Pedal and Throttle |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Schwalbe (62-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Heavy Duty Hub |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























