Electra Loft Go! 8i
The Electra Loft Go! 8i e-bike is a stylish and versatile electric bike designed for urban commuting and leisure riding. It features a lightweight and durable aluminum frame, a powerful Bosch ACtive Line motor, and a long-lasting battery. With an eight-speed Shimano Nexus internal hub, hydraulic disc brakes, and a comfortable saddle, the Electra Loft Go! 8i offers a smooth and comfortable ride for riders of all levels.
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Loft Go! 8i |
| Color | Green |
| Year | 2019 |
| Mileage | 723 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Number of cycles of battery charge | 12 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Fat Frank (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Electra Loft Go! 8i e-bike is a stylish and versatile electric bike designed for urban commuting and leisure riding. It features a lightweight and durable aluminum frame, a powerful Bosch ACtive Line motor, and a long-lasting battery. With an eight-speed Shimano Nexus internal hub, hydraulic disc brakes, and a comfortable saddle, the Electra Loft Go! 8i offers a smooth and comfortable ride for riders of all levels.
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Loft Go! 8i |
| Color | Green |
| Year | 2019 |
| Mileage | 723 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 4 ft 11 in and 6 ft 1 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 60 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Number of cycles of battery charge | 12 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Fat Frank (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























