Electra Townie Go! 5i
Experience a perfect blend of comfort, style, and power with the Electra Townie Go! 5i, an e-bike designed to revolutionize your city commutes. Equipped with a reliable Bosch Performance Line motor and a substantial 400Wh battery, the Townie Go! 5i provides smooth, sustained assistance for urban adventures or leisure rides. With its patented Flat Foot Technology® for comfort and control, Shimano 5-speed internal gear hub for varied terrains, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Electra Townie Go! 5i ensures a delightful, efficient, and secure biking experience
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Townie Go! 5i |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 21 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Fat Frank (60-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Tektro |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,049.00
-70%$2,049.00
$614.70






Description
Experience a perfect blend of comfort, style, and power with the Electra Townie Go! 5i, an e-bike designed to revolutionize your city commutes. Equipped with a reliable Bosch Performance Line motor and a substantial 400Wh battery, the Townie Go! 5i provides smooth, sustained assistance for urban adventures or leisure rides. With its patented Flat Foot Technology® for comfort and control, Shimano 5-speed internal gear hub for varied terrains, and hydraulic disc brakes for reliable stopping, the Electra Townie Go! 5i ensures a delightful, efficient, and secure biking experience
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Townie Go! 5i |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 21 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 44 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 26" |
| Tires | Schwalbe Fat Frank (60-559) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Tektro |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Chain |
























