Electra Townie Path Go! 10D
Electra Townie Path Go! 10D is an electric bike that brings together advanced technology, comfortable design, and effortless power for an unmatched riding experience. Powered by a Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, this e-bike provides reliable pedal-assist for a range of adventures, from urban commutes to countryside explorations. With its patented Flat Foot Technology® for comfort and control, hydraulic disc brakes for reliable stopping, and 10-speed Shimano Deore derailleur for seamless gear shifts, the Townie Path Go! 10D guarantees a smooth, enjoyable, and confident ride.
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Townie Path Go! 10D |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Bontrager E6 (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Electra Townie Path Go! 10D is an electric bike that brings together advanced technology, comfortable design, and effortless power for an unmatched riding experience. Powered by a Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, this e-bike provides reliable pedal-assist for a range of adventures, from urban commutes to countryside explorations. With its patented Flat Foot Technology® for comfort and control, hydraulic disc brakes for reliable stopping, and 10-speed Shimano Deore derailleur for seamless gear shifts, the Townie Path Go! 10D guarantees a smooth, enjoyable, and confident ride.
---
| Specifications | |
| Brand | Electra |
| Model | Townie Path Go! 10D |
| Color | White |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 3 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 48 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Bontrager E6 (60-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























