Fuell Flluid-1S
The speediest ride on two wheels! Be the quickest to and from work, to the shop, and around the local roads on the weekend. The Fuell Flluid 1S boasts a powerful mid-drive motor and a long battery life to keep the fun going all day.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Fuell |
| Model | Flluid-1S |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 79 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1008 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Fuell |
| Engine model | Mid-Drive |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 100 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Pirelli (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Belt |







Description
The speediest ride on two wheels! Be the quickest to and from work, to the shop, and around the local roads on the weekend. The Fuell Flluid 1S boasts a powerful mid-drive motor and a long battery life to keep the fun going all day.
Why we love it
⭐ High-capacity battery for extended range
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Brand new electric bike (with little or no use)
---
| Specifications | |
| Brand | Fuell |
| Model | Flluid-1S |
| Color | Black |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 9 in and 6 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 79 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 1008 Wh (Battery range guide) |
| Battery tension | 48 V |
| Engine brand | Fuell |
| Engine model | Mid-Drive |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 100 Nm |
| Engine power | 500 W |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 27.5" |
| Tires | Pirelli (57-584) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 5 |
| Drivetrain | Belt |
























