Gazelle Arroyo C7 Elite
Experience a seamless blend of comfort, power, and reliability with the Gazelle Arroyo C7 Elite, an e-bike designed to maximize your daily commutes. Powered by a dependable Bosch Active Line Plus motor and a significant 500Wh battery, the Arroyo C7 Elite provides smooth, sustained assistance for city rides or leisurely trails. With its upright seating position for comfort, Shimano Nexus 7-speed internal gear hub for tackling various terrains, and Magura hydraulic brakes for superior stopping power, the Gazelle Arroyo C7 Elite ensures a delightful, efficient, and safe biking experience.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Arroyo C7 Elite |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 62 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus Inter |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Experience a seamless blend of comfort, power, and reliability with the Gazelle Arroyo C7 Elite, an e-bike designed to maximize your daily commutes. Powered by a dependable Bosch Active Line Plus motor and a significant 500Wh battery, the Arroyo C7 Elite provides smooth, sustained assistance for city rides or leisurely trails. With its upright seating position for comfort, Shimano Nexus 7-speed internal gear hub for tackling various terrains, and Magura hydraulic brakes for superior stopping power, the Gazelle Arroyo C7 Elite ensures a delightful, efficient, and safe biking experience.
Why we love it
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
⭐ Top-of-the-range engines from top manufacturers
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Arroyo C7 Elite |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 62 mi |
| Size | Unique (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 418 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus Inter |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























