Gazelle Arroyo Elite C7
Experience comfort and performance like never before with the Gazelle Arroyo Elite C7, an e-bike designed to elevate your everyday rides. Driven by a robust Bosch Active Line Plus motor and a 500Wh battery, the Arroyo Elite C7 provides smooth, sustained power for your daily commutes or leisurely outings. With its easy-to-mount step-through frame, 7-speed Shimano Nexus internal gear hub, and comfortable saddle, the Arroyo Elite C7 ensures an enjoyable, efficient, and hassle-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Arroyo Elite C7 |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 18 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Active Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus Inter |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,799.00
-70%$2,799.00
$839.70






Description
Experience comfort and performance like never before with the Gazelle Arroyo Elite C7, an e-bike designed to elevate your everyday rides. Driven by a robust Bosch Active Line Plus motor and a 500Wh battery, the Arroyo Elite C7 provides smooth, sustained power for your daily commutes or leisurely outings. With its easy-to-mount step-through frame, 7-speed Shimano Nexus internal gear hub, and comfortable saddle, the Arroyo Elite C7 ensures an enjoyable, efficient, and hassle-free biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Arroyo Elite C7 |
| Color | White |
| Year | 2022 |
| Mileage | 18 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Active Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus Inter |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























