Gazelle C7 Arroyo Elite
Experience the pinnacle of comfort and efficiency with the Gazelle Arroyo HMB Elite, a premium e-bike designed to elevate your everyday rides. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a high-capacity 500Wh integrated battery, this bike delivers smooth and sustained pedal-assist for journeys across town or leisurely rides in the park. With its ergonomic design, adjustable handlebars, and premium Shimano Nexus 7-speed internal gear hub, the Arroyo HMB Elite ensures a delightful, efficient, and low-maintenance biking experience.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | C7 Arroyo Elite |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Active Line Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,799.00
-70%$2,799.00
$839.70






Description
Experience the pinnacle of comfort and efficiency with the Gazelle Arroyo HMB Elite, a premium e-bike designed to elevate your everyday rides. Powered by a reliable Bosch Active Line motor and a high-capacity 500Wh integrated battery, this bike delivers smooth and sustained pedal-assist for journeys across town or leisurely rides in the park. With its ergonomic design, adjustable handlebars, and premium Shimano Nexus 7-speed internal gear hub, the Arroyo HMB Elite ensures a delightful, efficient, and low-maintenance biking experience.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | C7 Arroyo Elite |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 3 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 44 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Active Line Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 7 |
| Drivetrain | Chain |
























