Gazelle CityZen Speed T10
Experience the thrill of effortless urban cycling with the Gazelle CitiZen Speed T10, an electric bike that perfectly marries speed, style, and comfort. Driven by a powerful Bosch mid-drive motor, this e-bike offers an impressive pedal-assist speed of up to 28 mph, while its robust 500Wh battery ensures a generous range for your commuting or leisure rides. With its sleek aluminum frame, hydraulic disc brakes, and premium Shimano Deore 10-speed drivetrain, the CitiZen Speed T10 promises unmatched reliability, performance, and convenience in one elegant package.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | CityZen Speed T10 |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 6 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure, Speed Bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Continental (42-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,499.00
-70%$2,499.00
$749.70






Description
Experience the thrill of effortless urban cycling with the Gazelle CitiZen Speed T10, an electric bike that perfectly marries speed, style, and comfort. Driven by a powerful Bosch mid-drive motor, this e-bike offers an impressive pedal-assist speed of up to 28 mph, while its robust 500Wh battery ensures a generous range for your commuting or leisure rides. With its sleek aluminum frame, hydraulic disc brakes, and premium Shimano Deore 10-speed drivetrain, the CitiZen Speed T10 promises unmatched reliability, performance, and convenience in one elegant package.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | CityZen Speed T10 |
| Color | Black |
| Year | 2018 |
| Mileage | 6 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City, Leisure, Speed Bike |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Continental (42-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























