Gazelle Easyflow C8
Gazelle Easyflow C8 is a durable step-thru electric bicycle from an established European brand. It's great for commuting or leisure rides.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Easyflow C8 |
| Color | Blue |
| Year | 2020 |
| Mileage | 428 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | E6100 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-507) |
| Brakes | Pad | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
$2,049.00
Gazelle Easyflow C8—
$2,049.00







Description
Gazelle Easyflow C8 is a durable step-thru electric bicycle from an established European brand. It's great for commuting or leisure rides.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Easyflow C8 |
| Color | Blue |
| Year | 2020 |
| Mileage | 428 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 504 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Shimano |
| Engine model | E6100 |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 60 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 24" |
| Tires | Schwalbe Big Ben Plus (55-507) |
| Brakes | Pad | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Chain |
























