Gazelle Medeo T10
Experience a seamless blend of comfort and performance with the Gazelle Medeo T10, an e-bike designed for versatile riding experiences. Powered by a reliable Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the Medeo T10 offers smooth, sustained power for your city commutes, leisure rides, or long-distance tours. With its high-grade aluminum frame, 10-speed Shimano Deore drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Medeo T10 ensures a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T10 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 1,222 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 20 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Original: $2,149.00
-70%$2,149.00
$644.70






Description
Experience a seamless blend of comfort and performance with the Gazelle Medeo T10, an e-bike designed for versatile riding experiences. Powered by a reliable Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the Medeo T10 offers smooth, sustained power for your city commutes, leisure rides, or long-distance tours. With its high-grade aluminum frame, 10-speed Shimano Deore drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Medeo T10 ensures a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T10 |
| Color | Grey |
| Year | 2020 |
| Mileage | 1,222 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 55 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 20 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























