Gazelle Medeo T10+
The Gazelle Medeo T10+ electric bike is perfect for city and leisure riding. With a lightweight frame and powerful Bosch motor delivering 75 Nm of torque, this bike offers comfortable and reliable pedaling assistance. Plus, its high capacity battery ensures you can ride further without worrying about running out of power.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T10+ |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Gazelle Medeo T10+ electric bike is perfect for city and leisure riding. With a lightweight frame and powerful Bosch motor delivering 75 Nm of torque, this bike offers comfortable and reliable pedaling assistance. Plus, its high capacity battery ensures you can ride further without worrying about running out of power.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrain
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T10+ |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 45 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | This bike is in good condition. There are some scratches on the frame and some components may have external damage. |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Marathon (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























