Gazelle Medeo T9 HMB
The Gazelle Medeo T9 HMB is a great Class 1 electric bicycle with robust components for commuting, exploring, or leisure. It has a powerful Bosch Active Line motor with an upright, comfortable riding position that allows you to go further than ever before.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T9 HMB |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 0 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
The Gazelle Medeo T9 HMB is a great Class 1 electric bicycle with robust components for commuting, exploring, or leisure. It has a powerful Bosch Active Line motor with an upright, comfortable riding position that allows you to go further than ever before.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T9 HMB |
| Color | Red |
| Year | 2021 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 0 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 50 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Acera |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























