Gazelle Medeo T9
Embrace the perfect fusion of comfort, power, and style with the Gazelle Medeo T9 City, an e-bike designed to revolutionize your city commutes. Equipped with a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, the Medeo T9 City provides smooth, sustained assistance for urban adventures or leisurely rides. With its lightweight aluminum frame, Shimano Acera 9-speed drivetrain for tackling varied city terrains, and hydraulic disc brakes for excellent stopping power, the Gazelle Medeo T9 City ensures a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T9 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 7 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |







Description
Embrace the perfect fusion of comfort, power, and style with the Gazelle Medeo T9 City, an e-bike designed to revolutionize your city commutes. Equipped with a reliable Bosch Active Line motor and a 400Wh battery, the Medeo T9 City provides smooth, sustained assistance for urban adventures or leisurely rides. With its lightweight aluminum frame, Shimano Acera 9-speed drivetrain for tackling varied city terrains, and hydraulic disc brakes for excellent stopping power, the Gazelle Medeo T9 City ensures a delightful, efficient, and secure biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Medeo T9 |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 7 mi |
| Size | L (ideal for people between 5 ft 10 in and 6 ft 3 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 54 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Big Apple (50-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Alivio |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























