Gazelle Ultimate C380
The Gazelle Ultimate C380 is a sporty city bike that is also great for touring. It provides versatility in a very stylish package. Step into the future of cycling with the Gazelle Ultimate C380, an e-bike that delivers exceptional comfort, performance, and style for all your riding needs. Equipped with a powerful Bosch mid-drive motor and a seamless Enviolo stepless shifting system, this e-bike promises a smooth, intuitive ride, whether you're commuting or exploring. With its lightweight aluminum frame, ergonomically designed saddle, and integrated lights and fenders, the Ultimate C380 embodies Gazelle's commitment to quality, innovation, and rider satisfaction.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate C380 |
| Color | Beige |
| Year | 2022 |
| Mileage | 34 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Enviolo |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
Original: $3,049.00
-70%$3,049.00
$914.70






Description
The Gazelle Ultimate C380 is a sporty city bike that is also great for touring. It provides versatility in a very stylish package. Step into the future of cycling with the Gazelle Ultimate C380, an e-bike that delivers exceptional comfort, performance, and style for all your riding needs. Equipped with a powerful Bosch mid-drive motor and a seamless Enviolo stepless shifting system, this e-bike promises a smooth, intuitive ride, whether you're commuting or exploring. With its lightweight aluminum frame, ergonomically designed saddle, and integrated lights and fenders, the Ultimate C380 embodies Gazelle's commitment to quality, innovation, and rider satisfaction.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate C380 |
| Color | Beige |
| Year | 2022 |
| Mileage | 34 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 6 in and 5 ft 10 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 53 cm |
| Weight | 55 lb |
| Usage | City |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh |
| Number of cycles of battery charge | 2 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 65 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Enviolo |
| Transmission model | Enviolo |
| Number of speeds | 1 |
| Drivetrain | Belt |
























