Gazelle Ultimate C8 HMB
Experience premium comfort and power with the Gazelle Ultimate C8 HMB, an e-bike designed to redefine your everyday cycling. Driven by a reliable Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the Ultimate C8 HMB provides smooth, sustained assistance for your commuting and leisure riding needs. With its low-step frame, premium Shimano Nexus 8-speed internal gear hub, and ergonomically designed saddle and grips, this e-bike ensures a luxurious, efficient, and unforgettable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate C8 HMB |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 278 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 5 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Belt |
Original: $2,699.00
-70%$2,699.00
$809.70






Description
Experience premium comfort and power with the Gazelle Ultimate C8 HMB, an e-bike designed to redefine your everyday cycling. Driven by a reliable Bosch Performance Line motor and a 500Wh battery, the Ultimate C8 HMB provides smooth, sustained assistance for your commuting and leisure riding needs. With its low-step frame, premium Shimano Nexus 8-speed internal gear hub, and ergonomically designed saddle and grips, this e-bike ensures a luxurious, efficient, and unforgettable biking experience.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate C8 HMB |
| Color | Blue |
| Year | 2022 |
| Mileage | 278 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 53 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in a good but used condition. It has external damage in some places and some abrasions/dents. With this type of Nexus drivetrain, it is recommended that you stop pedalling briefly to change gear |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 5 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Active Line Plus |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Nexus |
| Number of speeds | 8 |
| Drivetrain | Belt |
























