Gazelle Ultimate T10+ HMB
The Gazelle Ultimate T10+ HMB e-bike is a stylish and comfortable e-bike that is perfect for commuting, touring, or running errands. It features a powerful Bosch drive unit, a PowerTube battery, and reliable Shimano 10-speed gears. The bike also comes with a luggage carrier, mudguards, and integrated lighting.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate T10+ HMB |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Gazelle Ultimate T10+ HMB e-bike is a stylish and comfortable e-bike that is perfect for commuting, touring, or running errands. It features a powerful Bosch drive unit, a PowerTube battery, and reliable Shimano 10-speed gears. The bike also comes with a luggage carrier, mudguards, and integrated lighting.
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate T10+ HMB |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 1 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 500 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Energizer Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























