Gazelle Ultimate T10+
Experience a fusion of luxury, power, and comfort with the Gazelle Ultimate T10+, an e-bike designed to elevate your cycling experience. Powered by a robust Bosch Performance Line Speed motor and a substantial 500Wh battery, the Ultimate T10+ provides smooth, high-speed assistance for long-distance rides or steep climbs. With its lightweight aluminum frame, Shimano Deore 10-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Gazelle Ultimate T10+ ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate T10+ |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 49 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
Description
Experience a fusion of luxury, power, and comfort with the Gazelle Ultimate T10+, an e-bike designed to elevate your cycling experience. Powered by a robust Bosch Performance Line Speed motor and a substantial 500Wh battery, the Ultimate T10+ provides smooth, high-speed assistance for long-distance rides or steep climbs. With its lightweight aluminum frame, Shimano Deore 10-speed drivetrain for tackling varied terrains, and hydraulic disc brakes for superior stopping power, the Gazelle Ultimate T10+ ensures a thrilling, efficient, and confident biking experience.
Why we love it
⭐ High-performance, reliable, top of the line engine for powerful assistance on all types of terrainn
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Gazelle |
| Model | Ultimate T10+ |
| Color | Grey |
| Year | 2022 |
| Mileage | 49 mi |
| Size | S (ideal for people between 4 ft 10 in and 5 ft 6 in) |
| Frame type | Open |
| Seat tube | 46 cm |
| Weight | 51 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in good condition. It has some scratches and external damage in some places |
| Max speed | 28 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 400 Wh (Battery range guide) |
| Number of cycles of battery charge | 1 |
| Engine brand | Bosch |
| Engine model | Performance Line Speed |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 75 Nm |
| Engine power | 350 W |
| Assistance type | Pedal |
| UL Certified | This bike is UL certified |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Schwalbe Plus (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Shimano |
| Transmission model | Deore |
| Number of speeds | 10 |
| Drivetrain | Chain |
























