Giant Roam E+ GTS
The Giant Roam is the perfect city and light trail bike, with the utility to carry any daily cargo, or trips with the kids. Yamaha's motor provides the pedal assist to speed you up the hills, and a suspension fork smooths out the bumps when the going gets rough.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Roam E+ GTS |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 7 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 409 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Giant Crosscut Gravel 2 (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
Description
The Giant Roam is the perfect city and light trail bike, with the utility to carry any daily cargo, or trips with the kids. Yamaha's motor provides the pedal assist to speed you up the hills, and a suspension fork smooths out the bumps when the going gets rough.
Why we love it
⭐ Lightweight electric bike
⭐ Wide tires for excellent stability
⭐ Top 10 best-selling electric bike brands from Upway
---
| Specifications | |
| Brand | Giant |
| Model | Roam E+ GTS |
| Color | Black |
| Year | 2021 |
| Mileage | 2 mi |
| Size | M (ideal for people between 5 ft 7 in and 5 ft 11 in) |
| Frame type | Closed |
| Seat tube | 49 cm |
| Weight | 49 lb |
| Usage | City, Leisure |
| Condition | The bike is in very good condition. Some light scratches on the frame and components |
| Max speed | 20 mph |
| Electric specifications | |
| Battery | From origin |
| Battery capacity | 409 Wh (Battery range guide) |
| Engine brand | Giant (Yamaha) |
| Engine model | SyncDrive Core |
| Engine location | Frame |
| Engine torque | 50 Nm |
| Assistance type | Pedal |
| Mechanical specifications | |
| Wheels size | 28" |
| Tires | Giant Crosscut Gravel 2 (47-622) |
| Brakes | Disk | Hydraulic |
| Transmission brand | Microshift |
| Transmission model | Advent |
| Number of speeds | 9 |
| Drivetrain | Chain |
























